Ghanshyam Chhotalal Oza

Ghanshyam Chhotalal Oza (25 October,1911 – 12 July,2002 was the Chief Minister of Gujarat, India from 17 March 1972 to 17 July 1973. He was B.A. and L.L.B. He was a memebr of the Legislative Assembly of Saurashtra state from 1948-56.

He later became a member of the Legislative Assembly of Bombay state in 1956. He was a member of the Lok Sabha from 1957-67 and again from 1971-2. Later, he was a member of the Rajya Sabha from 10 April, 1978 to 9 April 1984.

Leave a Reply

You can use these XHTML tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>